Aktualności

Seminarium „Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej”

Kolejna edycja seminarium “Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej”, które jest organizowane przez Stowarzyszenie Producentów Cementu i adresowane do Samorządowców – przedstawicieli Gmin, Powiatów, Województw oraz Zarządów Dróg każdego szczebla samorządu.

czytaj więcej
Siedmiu samorządowców, którzy zbudowali ponad 222 km lokalnych dróg betonowych, otrzymało tytuły DOBRY GOSPODARZ

7 samorządowców z 5 województw otrzymało 27 czerwca 2023 r. tytuły Dobrego Gospodarza za budowę dróg betonowych. Tegoroczni laureaci zbudowali łącznie ponad 222 km lokalnych dróg o nawierzchni betonowej. Uroczystość, która odbyła się w Krakowie, towarzyszyła kolejnej edycji seminarium pt. „Samorządowe drogi betonowe” zorganizowanej przez Stowarzyszenie Producentów Cementu.

czytaj więcej
Seminarium „Samorządowe drogi betonowe”

Stowarzyszenie Producentów Cementu po raz kolejny organizuje seminarium “Samorządowe drogi betonowe” adresowane do Samorządowców – przedstawicieli Gmin, Powiatów, Województw oraz Zarządów Dróg każdego szczebla samorządu.
Podczas seminarium zostaną zaprezentowane, poparte naukowymi badaniami i praktycznymi doświadczeniami, zalety nawierzchni betonowych.

czytaj więcej
Szkolenie dla projektantów i technologów drogowych 2023

Nowe szkolenie! Już 28 marca 2023 roku w Warszawie w Airport Hotel Okęcie odbędą się w warsztaty szkoleniowe dla technologów i projektantów infrastruktury drogowej. Celem warsztatów jest omówienie zmian wprowadzonych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w przepisach technicznych związanych z materiałami stosowanymi w budowie infrastruktury drogowej. Jesteśmy przekonani, że zagadnienia związane z technologią betonu będą przydatne w Państwa codziennej pracy inżynierskiej.

czytaj więcej
Concrete Roads 2023 w Krakowie!

W Krakowie w dniach 25-28 czerwca 2023 odbędzie się XIV edycja międzynarodowego wydarzenia poświęconego betonowym nawierzchniom drogowym, które gromadzi najlepszych ekspertów w tej dziedzinie z całego świata. Sympozjum odbywa się co cztery lata, a poprzednio miało miejsce w Berlinie. Współorganizatorzy konferencji, europejska organizacja EUPAVE i polskie Stowarzyszenie Producentów Cementu uruchomili rejestrację uczestników.

czytaj więcej
IV WARMIŃSKO-MAZURSKA KONFERENCJA DROGOWA – Betonowe drogi w Polsce

Stowarzyszeniem Producentów Cementu, Stowarzyszeniem Producentów Betonu Towarowego w Polsce, oraz Cement Ożarów ma zaszczyt zaprosić Państwa na IV WARMIŃSKO-MAZURSKĄ KONFERENCJĘ DROGOWĄ. Konferencja odbędzie się w środę, 9 listopada 2022r. na Wydziale Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

czytaj więcej
III Forum Beton w Drogownictwie – międzynarodowa konferencja drogowa

Serdecznie zapraszamy na międzynarodową konferencję – III Forum Beton w Drogownictwie – wspólnie organizowaną przez PKD, Stowarzyszenie Producentów Cementu, Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego oraz Polski Związek Producentów Kruszyw, która odbędzie się w dniach 19-21 października w Warszawie.

czytaj więcej
SEMINARIUM: SAMORZĄDOWE DROGI BETONOWE – odpowiedzią na wymagania przyszłości – PREZENTACJE

Odpowiadając na oczekiwania całego sektora, organizatorzy stworzyli propozycję wydarzenia w nowej odsłonie, ze wzbogaconym zakresem branżowym i merytorycznym. Okazją do poszerzenia technologicznych horyzontów były Międzynarodowe Targi Budownictwa Infrastrukturalnego – Nowa Infrastruktura, które przyciągają do Targów Kielce przedstawicieli z obszaru infrastruktury drogowej i kolejowej, transportowej, maszynowo – budowlanej oraz budownictwa specjalistycznego.

czytaj więcej
“Wyzwania i nowe standardy zarządzania drogami dla Samorządów” – Ogólnopolska Konferencja Drogowa

Jedyne tak pionierskie wydarzenie będące odpowiedzią na innowacyjny rozwój w branży drogowej i bieżące wyzwania przedstawicieli samorządów – to unikalna szansa na dyskusję z ekspertami i liderami w branży, omówienie na forum aktualnych problemów przy prowadzonych i zakończonych inwestycjach, poznanie najnowszych technologii, które sprawdzą się przy zarządzaniu oraz utrzymaniu dróg publicznych.

czytaj więcej
SEMINARIUM: SAMORZĄDOWE DROGI BETONOWE – odpowiedzią na wymagania przyszłości – 11 maja 2022 – Targi Nowa Infrastruktura – Kielce

Stowarzyszenie Producentów Cementu po raz kolejny będzie uczestniczyło w tym wydarzeniu wraz z seminarium skierowanym do Samorządowców, podczas którego zostaną zaprezentowane poparte naukowymi badaniami i praktycznymi doświadczeniami zalety nawierzchni betonowych zarówno w zakresie budowy dróg krajowych, jak i samorządowych. Stowarzyszenie od pierwszej edycji targów organizuje warsztaty, seminaria, konferencje, na których dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem dotyczącym budowy dróg betonowych.

czytaj więcej
WEBINARIUM: Samorządowe drogi betonowe

Samorządowe drogi betonowe odbędą się 15 listopada 2021 r. o godz. 11.00.
Na szkolenie zapraszamy zarządy dróg, wydziały drogownictwa na szczeblach gminnych, a także firmy produkcyjne, projektowe i wykonawcze związane z branżą drogową.

czytaj więcej
DNI BETONU 2021 – naukowo, technicznie i … sportowo

W dniach 11-13 października 2021 w Hotel Gołębiewski Wisła odbędzie się XI Konferencja Dni Betonu. Wiodącym tematem wydarzenia będzie zrównoważone budownictwo, w tym redukcja śladu węglowego czy emisyjność technologii budowlanych. Dla uczestników zostanie przygotowane specjalne wydawnictwo, które przybliży wpływ Zielonego Ładu na budownictwo, omówi kwestie związane z Circular Building czy analizą cyklu życia (LCA) dla inwestycji.

czytaj więcej
DROGI BETONOWE “Od Bałtyku do Tatr” – cz. 2

Przedstawiamy kolejny, drugi odcinek filmu “Od Bałtyku do Tatr” podczas którego prezentowane są doświadczenia i opinie samorządowców z budowy oraz użytkowania betonowych nawierzchni betonowych.

czytaj więcej
WEBINARIUM: Samorządowe drogi betonowe z gwarancją na lata

9 Czerwca o godzinie 11:00 odbędzie się webinarium „Samorządowe drogi betonowe z gwarancją na lata”.

Biorąc udział w webinarium zostaną Państwo poinformowani o zaletach betonowych nawierzchni dróg samorządowych. Przedstawione zostaną doświadczenia samorządowców, którzy podjęli decyzję wybudowania dróg betonowych w swoich miejscowościach, jak również tych którzy przekonali się o zaletach betonowych ścieżek rowerowych.

czytaj więcej
DROGI BETONOWE “Od Bałtyku do Tatr”

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym filmem “Od Bałtyku do Tatr” podczas którego prezentowane są doświadczenia i opinie samorządowców z budowy oraz użytkowania betonowych nawierzchni betonowych.

czytaj więcej
WEBINARIUM: Betonowe drogi samorządowe – liczby, fakty, mity

28 kwietnia o godzinie 11:00 odbędzie się webinarium „Betonowe drogi samorządowe – liczby, fakty, mity”.

Biorąc udział w webinarium zostaną Państwo poinformowani o zaletach betonowych nawierzchni dróg samorządowych, dowiedzą się o kosztach budowy i utrzymania. Zaprezentowane zostaną również doświadczenia oraz firmy wykonawcze.

czytaj więcej
Drogi betonowe odpowiedzią na wymagania przyszłości

EUPAVE opracowało nową wersją filmu wideo pierwotnie wydanego podczas 13 Międzynarodowego Sympozjum Concrete Roads w 2018 roku. Film promocyjny zawiera informacje o zrównoważonym rozwoju dróg betonowych.

czytaj więcej
Rozwój dróg betonowych w Polsce doceniony – CONCRETE ROADS 2022 zawita do Krakowa

W przyszłym roku, w Krakowie, odbędzie się 14 edycja międzynarodowego wydarzenia poświęconego betonowym nawierzchniom drogowym gromadzącego najlepszych ekspertów w tej dziedzinie z całego świata. Współgospodarzem konferencji CONCRETE ROADS 2022, obok europejskiej organizacji EUPave, będzie polskie Stowarzyszenie Producentów Cementu.

czytaj więcej
WEBINARIUM: Droga betonowa w gminie – relacja

Webinarium “Droga betonowa w gminie” przebiegło pod znakiem wymiany doświadczeń dotyczących realizacji lokalnych inwestycji w tej technologii. “Drogi betonowe w samorządach to uzasadnione ekonomicznie rozwiązanie. Są one obecne w każdym województwie, w wielu gminach i powiatach oraz z powodzeniem użytkowane” – mówił Zbigniew Pilch, szef Marketingu i Wydawnictw Stowarzyszenia Producentów Cementu.

czytaj więcej
WEBINARIUM: Droga betonowa w gminie

Serdecznie zapraszam Państwa do wzięcia udziału w webinarium „DROGA BETONOWA W GMINIE”, które odbędzie się 25 listopada 2020 r. o godzinie 11.00 na platformie ClikMeeting, podczas którego zaprezentujemy poparte naukowymi badaniami i praktycznymi doświadczeniami zalety nawierzchni betonowych zarówno w zakresie budowy dróg krajowych, jak i samorządowych. W webinarium wypowiedzą się również samorządowcy, którzy podzielą się swoim doświadczeniem związanym z budowaniem nawierzchni betonowych w swoich gminach.

czytaj więcej
KIEROWCY: beton na drogach to dobre rozwiązanie

Prawie 60% kierowców w Polsce dobrze ocenia rosnącą liczbę budowanych dróg o nawierzchniach betonowych w sieci autostrad i dróg krajowych, a prawie 50% – w sieci dróg samorządowych – tak wynika z badania przeprowadzonego w lipcu 2020 r. przez firmy ARC Rynek i Opinia oraz Data Tribe. Blisko 40% użytkowników dróg wskazało, że przy wyborze rodzaju nawierzchni drogi, najważniejsze dla administracji poza ceną, powinno być obciążenie ruchem.

czytaj więcej
WEBINARIUM: Samorządowe drogi betonowe w Polsce – 25 lat doświadczeń

Serdecznie zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w webinarium „SAMORZĄDOWE DROGI BETONOWE W POLSCE – 25 LAT DOŚWIADCZEŃ ”, które odbędzie się 2 lipca o godzinie 11.00 na platformie clikmeeting podczas, którego zaprezentujemy poparte naukowymi badaniami i praktycznymi doświadczeniami zalety nawierzchni betonowych zarówno w zakresie budowy dróg krajowych, jak i samorządowych.

czytaj więcej
SEMINARIUM: Drogi Betonowe – trwałe i niezawodne rozwiązanie – 15 maja 2019 – Targi Autostrada – Kielce

Serdecznie zapraszamy Państwa do zapoznania się z materiałami z seminarium „Drogi betonowe – trwałe i niezawodne rozwiązanie” podczas, którego zaprezentowano poparte naukowymi badaniami i praktycznymi doświadczeniami zalety nawierzchni betonowych zarówno w zakresie budowy dróg krajowych, jak i samorządowych. Tytuł „Dobrego Gospodarza” jest uhonorowaniem w skali ogólnokrajowej świadczącym o intensywnym rozwoju dróg gminnych i powiatowych.

czytaj więcej
GDDKiA opublikowała OST dla nawierzchni betonowych

Uprzejmie informujemy, że w dniu 7 czerwca 2018, Zarządzeniem Dyrektora Generalnego Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad nr 23/2018, zostały wprowadzone do stosowania Ogólne Specyfikacje Techniczne dla nawierzchni z betonu cementowego.

czytaj więcej
SEMINARIUM: Drogi Betonowe – niezmiennie dobre – 9 maja 2018 – Targi Autostrada – Kielce

Drogi gminne i powiatowe stanowią największy odsetek dróg w Polsce, które dzięki innowacyjnym metodom mogą stać się perspektywą na poprawę standardu życia mieszkańców i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tytuł „Dobrego Gospodarza” jest uhonorowaniem w skali ogólnokrajowej świadczącym o intensywnym rozwoju dróg gminnych i powiatowych. Seminarium odbyło się w dniu 15 maja 2019 w trakcie Targów Autostrada w Kielcach

czytaj więcej
SEMINARIUM: Drogi betonowe – mądre budowanie na lata – 10 maja 2017 – Targi Autostrada – Kielce

Seminarium pt. „Drogi betonowe – mądre budowanie na lata”, podczas którego
zaprezentujemy polskie doświadczenia w budowie i utrzymaniu betonowych nawierzchni drogowych.
Zaprezentowana zostanie wielokryterialna ocena GDDKiA wyboru rodzajów nawierzchni drogowych dla
krajowych autostrad i dróg ekspresowych. Uczestnicy Seminarium będą mieli możliwość zapoznać się
z wieloma przykładami realizacji betonowych dróg w gminach i powiatach, które są przykładem mądrego
gospodarowania w samorządach.

czytaj więcej
Film o budowie dróg ekspresowych i autostrad

Przedstawiamy film o budowie dróg ekspresowych i autostrad z betonu na przykładzie budowy odcinka autostrady autostrady A1 Stryków – Tuszyn, kluczowego łącznika na polskiej mapie drogowej. W kolejnej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej, w latach 2014 – 2023, powstanie więcej kilometrów dróg ekspresowych i autostrad z nawierzchnią betonową niż powstało w Polsce po 1989 roku – tak wynika z zapowiedzi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Największy inwestor, po przeprowadzeniu wielokryterialnej analizy, wytypował do realizacji z nawierzchnią betonową ok. 810 km dróg. Są nowoczesne dokumenty dla projektantów i wykonawców, jest sprawdzona technologia i są doświadczeni wykonawcy tego rodzaju nawierzchni. Wszystko to zapowiada, że mamy przed sobą perspektywę dobrych i trwałych dróg.

czytaj więcej
Badania właściwości przeciwpoślizgowych nawierzchni betonowych oraz metody poprawy tych właściwości

W artykule przedstawiono metodykę oceny właściwości przeciwpoślizgowych nawierzchni drogowych w Polsce na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat oraz sposoby poprawy tych właściwości, celem spełnienia aktualnych wymagań odbiorowych i wymagań przed upływem okresu gwarancyjnego.

Budownictwo, Technologie, Architektura nr 2/2017 (78)

czytaj więcej
Doświadczenia przy projektowaniu i budowie nawierzchni betonowych w Polsce

W niniejszej publikacji opisano doświadczenia, jakie wypracowano przy projektowaniu i budowie nawierzchni betonowych w Polsce. Zwrócono uwagę na technologię wykańczania powierzchni oraz oddziaływania termiczne determinujące wymagania projektowe oraz reżim technologiczny. Ponadto zaprezentowano zasady doboru oraz rodzaje konstrukcji nawierzchni sztywnych z betonu cementowego w nawiązaniu do „Katalogu typowych konstrukcji nawierzchni sztywnych”.

Budownictwo, Technologie, Architektura nr 2/2017 (78)

czytaj więcej
O drogach betonowych od projektowania do realizacji

– Beton wałowany zawiera te same składniki, co tradycyjna mieszanka betonowa. Po walcowaniu jego powierzchnia jest podobna do nawierzchni asfaltowych. Z powodu porowatej struktury te nawierzchnie są ciche. Prawidłowo wykonany beton wałowany charakteryzuje się wysoką mrozoodpornością, nawet bez dodatkowego napowietrzenia – wyjaśniał Sylwester Gruszczyński, kierownik ds. dróg lokalnych LafargeHolcim, podczas konferencji pt. “Drogi betonowe w gminach i powiatach”. W konferencji zorganizowanej w dniach 16-17 marca 2017 r. przez firmę LafargeHolcim wzięło udział ponad 100 samorządowców z województw pomorskiego, kujawskopomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

Budownictwo, Technologie, Architektura nr 2/2017 (78)

czytaj więcej
Trwałe i estetyczne drogi z betonu wałowanego

Są estetyczne, doskonale wpisują się w krajobraz i są trwałe. Historia budowy dróg z betonu wałowanego RCC w Polsce jest stosunkowo krótka. Pierwszą drogę w tej technologii zbudowano w 2010 roku. Była to ul. Fabryczna w Miastku. Została ułożona przez firmę HARAT w bardzo trudnych warunkach, ręcznie, na zboczu wzgórza i służy do chwili obecnej. Od tamtej pory wykonawcy coraz lepiej radzą sobie z technologią RCC, a sygnały o realizacji takich dróg mamy z wielu regionów kraju. Poniżej prezentujemy drogi z okolic Miastka, Koczały, Gniezna, Grudziądza i Suwałk.

Budownictwo, Technologie, Architektura nr 2/2017 (78)

czytaj więcej
Od 14 lat droga betonowa służy mieszkańcom Głogowca

ŚLADEM BETONOWYCH REALIZACJI DROGOWYCH (6). Droga betonowa o długości 1300 metrów i szerokości 4 metrów powstała w sierpniu 2003 roku w Głogowcu w gminie Nowosolna k. Łodzi. Jadąc drogą, trudno uwierzyć, że jej narodziny były 14 lat temu. A jednak tyle czasu minęło i droga służy mieszkańcom!

Budownictwo, Technologie, Architektura nr 2/2017 (78)

czytaj więcej
Autostrada A1 w budowie

Na zachód i południe od Częstochowy trwają intensywne prace na czterech przylegających do siebie odcinkach autostrady A1 o łącznej długości 56,9 km. Jest to już ostatni, budowany od podstaw na nowym śladzie, fragment A1. Pozostałe odcinki, które połączą istniejącą północną cześć autostrady z południową, powstaną na już istniejących fragmentach drogi krajowej nr 1 (zwanej gierkówką) oraz na prawie trzydziestoletnim, więc wymagającym przebudowy, krótkim odcinku A1 między Tuszynem a Piotrkowem Trybunalskim. Po zakończeniu wszystkich tych prac autostrada A1 osiągnie docelową długość – 568 km. Na wszystkich obecnie budowanych odcinkach autostrady nawierzchnia drogi powstanie z betonu cementowego.

Budownictwo, Technologie, Architektura nr 2/2017 (78)

czytaj więcej
Czy zmiany w PBDK poznamy na targach Autostrada?

– Obecnie jesteśmy na ostatnim etapie uzgodnień co do zmian w Programie Budowy Dróg Krajowych. Jednak na razie nie możemy podać dokładnego terminu publikacji. Powiedziałbym, że to kwestia kilku tygodni – stwierdził 15 kwietnia 2017 r. wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit w rozmowie z portalem RynekInfrastruktury.pl. Ponieważ istotne sprawy dotyczące infrastruktury bardzo często były komunikowane podczas targów Autostrada – Polska niewykluczone, że 9 maja w Kielcach poznamy zmieniony PBDK.

Budownictwo, Technologie, Architektura nr 2/2017 (78)

czytaj więcej
Reaktywność kruszyw pod kontrolą

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zdaje sobie sprawę z potencjalnego zagrożenia zjawiskiem reaktywności kruszyw i uwzględniła je w dokumentach wzorcowych. – To zjawisko na razie nie występuje na drogach betonowych w Polsce – mówił Witold Zapaśnik z Departamentu Technologii GDDKiA podczas III Krakowskich Dni Nawierzchni, które odbyły się w dniach 24-25 listopada 2016 r.

Budownictwo, Technologie, Architektura nr 1/2017 (77)

czytaj więcej
Suwałki: Mamy pod dostatkiem surowców i chcemy budować drogi z betonu wałowanego

Budowa drogi z betonu wałowanego o długości ponad 900 metrów została zakończona we wrześniu 2016 roku na terenie gminy Suwałki. Stanowi dojazd do Zakładu Produkcji Kruszyw “Trzciane”. – Chcemy przygotować katalog gotowych rozwiązań dla dróg z betonu wałowanego od KR1 do KR4, parkingów i placów manewrowych. W lutym br. organizujemy spotkanie informacyjne dla samorządowców – deklaruje Tomasz Odrzywolski, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Produkcji Materiałów Drogowych Kruszbet SA, firmy, która była inwestorem i wykonawcą drogi.

Budownictwo, Technologie, Architektura nr 1/2017 (77)

czytaj więcej
Beton w infrastrukturze gminy Tarnów

W kraju toczy się dyskusja o materiałach używanych do budowy infrastruktury miast. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest beton, z którego można realizować nie tylko drogi miejskie – ulice, ale także ronda, zatoki autobusowe, parkingi, ścieżki rowerowe czy chodniki. Takie ciekawe przykłady zastosowania można znaleźć w realizacjach firmy Wes-Bud na terenie gminy Tarnów.

Budownictwo, Technologie, Architektura nr 1/2017 (77)

czytaj więcej
Ulica Kwiatkowskiego po 12 latach

ŚLADEM BETONOWYCH REALIZACJI DROGOWYCH (5). – Droga spełnia swoje zadanie i przez 12 lat nie prowadziliśmy na niej większych napraw. Zajmowaliśmy się jedynie wypełnianiem szczelin i uzupełniliśmy ubytek nawierzchni w jednym miejscu – mówi Krzysztof Sznajder, inspektor nadzoru drogowego w Urzędzie Miasta Stalowa Wola. Betonowa część ulicy Kwiatkowskiego w Stalowej Woli o długości blisko 1 km kończy właśnie 12 lat.

Budownictwo, Technologie, Architektura nr 1/2017 (77)

czytaj więcej
ZDW w Bydgoszczy: – Żadna technologia nie miała tylu atutów co RCC

W listopadzie 2016 r. zakończyła się przebudowa w technologii betonu wałowanego fragmentu drogi wojewódzkiej nr 391 w województwie kujawsko-pomorskim. Wraz z wykonaną rok wcześniej w technologii RCC drogą nr 272 powstał wygodny ciąg komunikacyjny łączący część powiatu świeckiego z Grudziądzem oraz drogą krajową nr 91. – Po pierwszym roku funkcjonowania drogi wykonanej w technologii RCC jesteśmy z niej zadowoleni, chociaż to krótki czas na rzetelną ocenę. W najbliższych latach planujemy utwardzenie pozostałych siedmiu kilometrów dróg wojewódzkich z wykorzystaniem tej technologii – mówi Mirosław Kielnik, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.

Budownictwo, Technologie, Architektura nr 1/2017 (77)

czytaj więcej
Będziemy konsekwentnie popularyzować beton

– W ramach przybliżania technologii budowy dróg z betonu cementowego, będziemy w 2017 roku zachęcać samorządy do budowy betonowych dróg gminnych, powiatowych czy wojewódzkich. Będziemy popularyzować lokalne drogi betonowe, a na efekty, mam nadzieję, nie będziemy musieli czekać aż 20 lat, jak to było w przypadku dróg krajowych i autostrad – mówi Andrzej Ptak, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu.

Budownictwo, Technologie, Architektura nr 1/2017 (77)

czytaj więcej
Przetargi na A1 ruszą na gwiazdkę

Decyzję o budowie ostatniego odcinka autostrady A1 od węzła Tuszyn do obwodnicy Częstochowy podpisał 20 października 2016 r. Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa. A1 na odcinku Tuszyn – Częstochowa będzie miała nawierzchnię betonową. – W okolicy Bożego Narodzenia będziemy się starali ogłaszać przetargi – dodał szef GDDKiA Jacek Bojarowicz. Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 3,3 mld złotych.

Budownictwo, Technologie, Architektura nr 4/2016 (76)

czytaj więcej
91-kilometrowy fragment Via Baltica powstanie w technologii betonowej

Ostatni odcinek drogi ekspresowej S61 z Ostrowi Mazowieckiej do Szczuczyna wraz z obwodnicą Łomży został skierowany do realizacji przez Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury i budownictwa, 24 października 2016 r. Ta 91-kilometrowa droga ekspresowa, która powstanie w technologii betonowej w latach 2018-2021, jest jednocześnie fragmentem trasy Via Baltica.

Budownictwo, Technologie, Architektura nr 4/2016 (76)

czytaj więcej
“Kauchstraße” po 11 latach, czyli o dobrej drodze Ujazd – Zimna Wódka

ŚLADEM BETONOWYCH REALIZACJI DROGOWYCH (4). – Dla mnie jako samorządowca najważniejsze, by inwestycja została dobrze wykonana, a mieszkańcy byli zadowoleni – mówi Tadeusz Kauch, burmistrz gminy Ujazd na Opolszczyźnie. Dzięki dobremu wykonaniu pierwszej drogi betonowej Ujazd – Zimna Wódka gmina zainwestowała w trzy kolejne odcinki z nawierzchnią betonową. Tej jesieni droga Ujazd – Zimna Wódka wejdzie w dwunasty rok użytkowania.

Budownictwo, Technologie, Architektura nr 4/2016 (76)

czytaj więcej
Piękna – betonowa ulica w Nowogrodzie Bobrzańskim

Pod koniec października 2016 r. nawierzchnię z betonu otrzymała ul. Zacisze w Nowogrodzie Bobrzańskim. To pierwsza w ostatniej dekadzie droga gminna o nawierzchni sztywnej z betonu cementowego w województwie lubuskim.

Budownictwo, Technologie, Architektura nr 4/2016 (76)

czytaj więcej
Betonowa obwodnica Malni i Choruli

Budowa obwodnicy Malni i Choruli na Opolszczyźnie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 423 rozpocznie się jeszcze w tym roku. – Na początku sierpnia ogłosimy przetarg i jeśli wszystko pójdzie sprawnie, to we wrześniu poznamy wykonawcę – mówi Arkadiusz Braniecki, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu. Jest duża szansa, by obwodnica Malni i Choruli, o długości ponad 6 km, miała nawierzchnię betonową. Za nawierzchnią betonową przemawia jej trwałość i długowieczność oraz wykorzystanie do budowy miejscowych surowców w związku z sąsiedztwem Cementowni Górażdże.

Budownictwo, Technologie, Architektura nr 3/2016 (75)

czytaj więcej
Drogi wojewódzkie z betonu wałowanego w powiecie świeckim

We wrześniu br. rozpocznie się przebudowa drogi wojewódzkiej nr 391 w powiecie świeckim pomiędzy miejscowościami Piła Młyn i Buśnia. Budowa kolejnego odcinka drogi o nawierzchni betonowej kosztować będzie prawie pół miliona złotych – poinformował 6 czerwca 2016 r. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.

Budownictwo, Technologie, Architektura nr 3/2016 (75)

czytaj więcej
Ekologiczna nawierzchnia w sąsiedztwie Puszczy Białowieskiej

Nawierzchnię z betonu wałowanego na terenie gminy Hajnówka wykonała w listopadzie 2015 roku firma CEMEX Infrastruktura. – Droga jest dobra, jesteśmy z niej zadowoleni. Ważne także, że jest to nawierzchnia ekologiczna, gdyż my żyjemy w sąsiedztwie Puszczy Białowieskiej – powiedziała Katarzyna Jakubowska, sołtyska miejscowości Lipiny.

Budownictwo, Technologie, Architektura nr 3/2016 (75)

czytaj więcej
O doświadczeniach w budowie dróg betonowych

Warsztaty o betonowych nawierzchniach drogowych dla samorządowców województwa świętokrzyskiego odbyły się 27 czerwca 2016 r. w Centrum Kongresowym Targów Kielce. Organizatorzy – Grupa Ożarów i Stowarzyszenie Producentów Cementu – zaprosili do udziału ponad 50 przedstawicieli Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach oraz powiatowych zarządów dróg.

Budownictwo, Technologie, Architektura nr 3/2016 (75)

czytaj więcej
Drogi betonowe dla rolników i przedsiębiorców w strefie

ŚLADEM BETONOWYCH REALIZACJI DROGOWYCH (3). Po 11 latach od budowy pierwszej drogi betonowej łączącej miejscowości Przybysławice i Prusy, gmina Ożarów, zachęcona dobrymi doświadczeniami z jej użytkowania, przygotowuje się do budowy kolejnej drogi. Burmistrz Marcin Majcher zapowiada budowę jeszcze w tym roku ponad 1700 metrów drogi betonowej na uzbrajanym terenie pod Specjalną Strefę Ekonomiczną.

Budownictwo, Technologie, Architektura nr 3/2016 (75)

czytaj więcej
Gmina Legnickie Pole inwestuje w beton

Gminna droga betonowa powstała w połowie czerwca na terenie gminy Legnickie Pole w województwie dolnośląskim. To czwarty betonowy odcinek drogi zbudowany na terenie tej gminy przez firmę Mo-Bruk. – Na betonówkach nie ma spękań, nic się nie wykrusza i w ogóle nie ma się do czego przyczepić. Podpisuję się obiema rękami pod technologią budowy dróg betonowych i nie ma w tym ani grama kokieterii – przyznał Krzysztof Duszkiewicz, zastępca wójta gminy Legnickie Pole.

Budownictwo, Technologie, Architektura nr 3/2016 (75)

czytaj więcej
Droga na pokolenia wyczekiwana przez pokolenia

– Dzień, w którym oddajemy ten odcinek, to dzień powszechnej radości, łączący różne środowiska, drogi życiowe i narodowości. Można by powiedzieć: trwaj, chwilo, trwaj – jesteś piękna – powiedział Zbigniew Rau, wojewoda łódzki, a jego wypowiedź uzupełnił wicepremier Piotr Gliński: – Ta chwila będzie trwała, bo to jest autostrada betonowa i bez większych remontów wytrzyma 30-40 lat! 1 lipca 2016 r. oddano do użytku 40-kilometrowy fragment autostrady A1 Stryków – Tuszyn.

Budownictwo, Technologie, Architektura nr 3/2016 (75)

czytaj więcej
Fakt: nawierzchnie betonowe są tańsze i stabilne cenowo

Drogi o nawierzchniach betonowych są tańsze w budowie i utrzymaniu. – Zarówno technologia betonowa jak i asfaltowa mają swoje miejsce i obie powinny być stosowane na polskich drogach, a o wyborze rodzaju nawierzchni powinna decydować analiza cyklu życia LCC – powiedział prof. Antoni Szydło z Politechniki Wrocławskiej podczas seminarium “Budujmy drogi betonowe – to się opłaca”, które 1 czerwca 2016 r. odbyło się w ramach Międzynarodowych Targów Budownictwa Drogowego “Autostrada – Polska” w Kielcach.

Budownictwo, Technologie, Architektura nr 3/2016 (75)

czytaj więcej
Możliwości wykorzystania niechlorkowych środków odladzających do nawierzchni z bruku betonowego

Odporność betonu na działanie mrozu oraz wilgoci zależy generalnie od jego budowy wewnętrznej. Niewłaściwa struktura wewnętrzna, która nie spełnia odpowiednich wymagań, może być przyczyną poważnych uszkodzeń betonu. Najbardziej narażony na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych jest beton poddawany ciągłemu kontaktowi z wodą oraz równoczesnemu działaniu wody ze środkami odladzającymi. Przykładem takich konstrukcji mogą być: betonowe nawierzchnie drogowe, krawężniki, chodniki, lotniska, elementy mostów. Zróżnicowanie warunków eksploatacyjnych, klimat, nasłonecznienie oraz budowa wewnętrzna betonu decydują w najwyższym stopniu o szybkości i rodzaju zachodzących procesów niszczących.

Budownictwo, Technologie, Architektura nr 2/2016 (74)

czytaj więcej
Nawierzchnie betonowe w Polsce – rozwój w oparciu o tradycję. Wybrane zagadnienia z zakresu budowy i utrzymania

Mobilność przyczynia się do zmniejszenia różnic społecznych, poprawy jakości życia oraz zmniejszenia bezrobocia. Dążenie do najniższych kosztów mobilności jest ważnym celem i obowiązkiem drogownictwa. Nawierzchnie betonowe jako „nawierzchnie sztywne” charakteryzują się niskim współczynnikiem oporu toczenia. Dzięki temu, a także długotrwałej użyteczności technicznej i ekonomicznej, przyczyniają się do obniżenia społecznych kosztów mobilności. Budowa dróg o nawierzchniach betonowych w Polsce ma długoletnią i dobrą tradycję. W artykule przedstawiono syntezę wybranych zagadnień dotyczących dotychczasowych doświadczeń w zakresie budowy i utrzymania nawierzchni z betonu cementowego w Polsce. Synteza ta dała podstawę do sformułowania hipotezy, że “powrót do tradycji budowy dobrych nawierzchni betonowych w Polsce może być bardziej użyteczny społecznie niż się wydaje”.

Budownictwo, Technologie, Architektura nr 2/2016 (74)

czytaj więcej
77-letnia droga betonowa Pietna – Brożec

77-letnia droga betonowa biegnie od miejscowości Pietna do miejscowości Brożec w powiecie krapkowickim i ma około 4300 metrów długości. – Droga betonowa to bardzo dobra inwestycja: raz wydane pieniądze, a efekt na długie lata – mówi zarządzający drogą dyrektor Aleksander Gacek ze Starostwa Powiatowego w Krapkowicach. Według księdza arcybiskupa Alfonsa Nossola, który jako dziecko był świadkiem budowy tej drogi, betonówka – według propagandy hitlerowskiej – była “darem Führera” dla robotników pracujących w Krapkowicach.

Budownictwo, Technologie, Architektura nr 2/2016 (74)

czytaj więcej
Grybów w sieci białych dróg

ŚLADEM BETONOWYCH REALIZACJI DROGOWYCH (2). Budowa pierwszych odcinków dróg betonowych na terenie gminy Grybów w powiecie nowosądeckim rozpoczęła się 20 lat temu. – Inwestujemy w dobre drogi z betonu dobrej klasy. Moi następcy za kilkadziesiąt lat na pewno nie będą narzekali, a mieszkańcy są zadowoleni z inwestycji – mówi Piotr Krok, który już piątą kadencję sprawuje urząd wójta gminy Grybów.

Budownictwo, Technologie, Architektura nr 2/2016 (74)

czytaj więcej
Po 30 latach eksploatacji drogi betonowe tańsze o ponad 50% od asfaltowych

Już na etapie budowy kilometr drogi ekspresowej z nawierzchnią betonową (w zależności od kategorii ruchu) jest od 28,8% do 33% tańszy od podobnej drogi z nawierzchnią asfaltową. Po 30 latach eksploatacji droga ekspresowa betonowa jest o 54,5 do 57% tańsza (w zależności od kategorii ruchu) w stosunku do nawierzchni asfaltowej – takie wnioski płyną z raportu przeprowadzonego przez zespół ekspertów z Politechniki Wrocławskiej pod kierownictwem prof. Antoniego Szydło. Prezentacja raportu odbyła się 14 kwietnia 2016 r. podczas konferencji prasowej Stowarzyszenia Producentów Cementu.

Budownictwo, Technologie, Architektura nr 2/2016 (74)

czytaj więcej
Czynniki decydujące o właściwościach wytrzymałościowych betonu do nawierzchni

W przypadku betonów stosowanych do nawierzchni drogowych kluczowym parametrem uwzględnianym podczas projektowania betonu, w odróżnieniu od betonu do innych konstrukcji, nie jest, jak w większości zastosowań, wytrzymałość na ściskanie, ale wytrzymałość na rozciąganie. Decyduje ona o trwałości zmęczeniowej nawierzchni i ma znaczenie przy określaniu obciążenia, przy którym wystąpi zarysowanie. Niedopuszczenie do powstania rys odgrywa zasadniczą rolę przy zachowaniu ciągłości i równości nawierzchni. Konieczność oceny właściwości betonu na podstawie wytrzymałości na rozciąganie wynika bezpośrednio z modelu przyjętego do projektowania i jest podstawą projektowania nawierzchni w Polsce.

Budownictwo, Technologie, Architektura nr 1/2016 (73)

czytaj więcej
Droga betonowa Skomlin – Zbęk po 16 latach użytkowania

ŚLADEM BETONOWYCH REALIZACJI DROGOWYCH (1). Droga betonowa Skomlin – Zbęk była jedną z pierwszych lokalnych dróg betonowych budowanych w Polsce na przełomie wieków. – Przed budową musieliśmy wierzyć w jej trwałość, a teraz, po kilkunastu latach użytkowania, możemy mieć pewność, że droga betonowa przetrwa pół wieku – mówi Grzegorz Maras, wójt gminy Skomlin.

Budownictwo, Technologie, Architektura nr 1/2016 (73)

czytaj więcej
Konkurencja technologii to dobre rozwiązanie dla polskich dróg

– W Polsce powinny być zarówno nawierzchnie betonowe jak i bitumiczne. To jest tylko konkurencja. Tylko rywalizacja w obrębie różnych technologii daje szansę, że tak naprawdę zbudujemy lepsze drogi – mówił prof. Jan Deja, dyrektor Biura Stowarzyszenia Producentów Cementu podczas II Krakowskich Dni Nawierzchni. Stowarzyszenie Producentów Cementu było patronem merytorycznym tego wydarzenia.

Budownictwo, Technologie, Architektura nr 1/2016 (73)

czytaj więcej